فن بازار چیست؟

فرآیند توسعه اقتصادی دانش‌محور نیازمند زیرساخت‌هایی برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تسهیل مبادلات و انتقال صحیح فناوری است. یکی از ابزارهایی که برای تسهیل فعالیت‌های توسعه فناوری، شفاف‌سازی و تقویت بازار فناوری در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، فن‌بازارها هستند. فن‌بازار به‌معنای بازار فناوری، در حقیقت بازاری برای عرضه و فروش فناوری است. به عبارتی دیگر فن بازار یک بازار تمام عیار است که کالای مورد معامله در آن، فناوری و خدمات فناوری است. ماموریت اصلی این بازار تسهیل و استاندارد سازی مبادلات فناوری است. فن بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات فناوری است.  در بازار فناوری، فن‌بازارها نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات فناوری و مشاوره درباره مراحل انتقال فناوری به «عرضه‌کنندگان»، «متقاضیان»، «کارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارند. علاوه بر فروشندگان فناوری (دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و صنایع دارای واحد های تحقیق و توسعه و شرکتهای دانش بنیان) و خریداران فناوری (صنایع و موسسات مصرف کننده فناوری)، حضور موسسات مالی و اعتباری، شرکت های ارائه دهنده خدمات تکمیلی، موسسات بیمه ای، مشاوران صنعتی و تکنولوژیک و بسیاری دیگر از بازیگران عرصه ی علم و صنعت در این بازار به چشم می خورد.

  با گسترش روزافزون اهمیت فن‌بازارها در دنیا بعنوان یک ابزار قدرتمند توسعه و تبادل فناوری، ایده ایجاد فن‌بازار در ایران در سال۱۳۸۱ شکل گرفت. با توجه به عدم وجود تجربه مشابه در داخل کشور، فاز مطالعاتی ایجاد فن‌بازار در همان سال در پارک فناوری پردیس آغاز شد. مدل مناسب برای پیاده‌سازی در ایران با توجه مطالعات انجام‌شده و نیز شرایط و زیرساخت‌های موجود در کشور در سال ۱۳۸۲ استخراج گردید و منجر به شکل‌گیری اولین فن‌بازار در پارک فناوری پردیس شد که تحت عنوان فن‌بازار ملی ایران به‌کار خود ادامه داد فن بازار ملی ایران در هر استان فن بازارهای منطقه ای را در جهت نیل به اهداف خود تعریف کرده است. در حقیقت کارگزاران فن بازار مستقر در استان های مختلف در جهت اجرای اهداف فن بازار ملی تلاش می کنند. شناسایی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری، جلب سرمایه‌گذاران، تسهیل روند تجاری‌سازی دانش‌فنی و سایر فعالیت‌های حرفه‌ای كه منجر به «توسعه بازار فناوری» می‌شود از جمله نقش‌های اساسی فن‌بازارها  و کارگزاران آنها است. در حال حاضر مركز فن بازار ملی ایران با در اختیار داشتن بزرگترین بانك اطلاعات فناوری كشور، اجرای برنامه‌های متعدد ملی و بین‌المللی، برخورداری از شبكه گسترده فن‌بازارهای منطقه‌ای و تخصصی، شبكه كارگزاران حرفه‌ای تبادل فناوری و سایر ابزارهای قانونی، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، موضوع «توسعه و مدیریت بازار فناوری كشور» را مأموریت اصلی خود قرار داده است.

درباره طنین نوابغ فن بازار

شرکت طنین در سال 1395 مفتخر به اخذ کارگزاری فن بازار ملی در استان البرز  از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری شد. شرکت طنین تحت نظارت شرکت شهرک های صنعتی استان البرز فعالیت می کند. این شرکت موظف است تا در راستای نیل به اهداف فن بازار ملی ایران و شرکت شهرک های صنعتی استان البرز گام بردارد. شایان به ذکر است که شرکت طنین در سال 1396 مفتخر به دریافت کارگزاری احصای نیاز فناورانه از سوی پارک علم و فناوری پردیس شد. به دنبال عقد این قرارداد شرکت طنین موظف شد تا ضمن بازدید از شرکت های مستقر در هر یک از شهرک های صنعتی مستقر در استان البرز بتواند نیازی که صنعت مذکور با آن رو به رو هستند رو شناسایی نموده و در صدد تامین نیاز مذکور برآید.از دیگر افتخارات اجرایی این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عضو کارگروه تخصصی صنعت بنیاد ملی نخبگان استان البرز
عضو کارگروه تخصصی ساختمان سبز نظام مهندسی ساختمان استان البرز
عضو کارگروه محیط زيست نظام مهندسی ساختمان استان البرز
رییس کمیته فنی استاندارد فیبر نوری ایران(INEC/TC86)
عضو شورای مرکزی استاندارد کمیته برق و الکترونیک ایران با حکم رییس استاندارد ایران
عضو شورای راهبری استاندارد کمینه برق و الکترونیک ایران با حکم رییس استاندارد ایران
کارگزار تبادل فناوری شرکت شهرکهای صنعتی در سامانه iktec
افتخارات فرهنگی:
برگزيده برتر  و دبير تشکل کانون نخبگان  فرهنگسرای بهمن از طرف سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران سال 1389.
تاسیس خانه فرهنگ طنین  در منطقه 2 تهران در سال 1396

خدمات طنین نوابغ فن بازار

خدمات طیف نگار یکتا نوین

مشاوره و تهیه و تنظیم طرح توجیهی کسب و کار (BP)

 مشاوره و انجام کلیه مراحل ثبت اختراع داخلی و ثبت اختراع جهانی

ثبت محصول در سامانه فن بازار ملی

برگزاری جلسات B2B، مشاوره برای بازاریابی و فروش اختراعات همچنین تجاری سازی آنها و درج اختراعات در تابلوی فرابورس در جهت جذب سرمایه

 فعالیت در زمینه مشاوره استارتاپی و کمک به شکل گیری استارتاپ ها، جذب سرمایه گذار برای استارتاپ ها و شرکت های نوپا، ارتباط با شتابدهنده ها

 مشاوره به شرکت های مستعد و متقاضی دانش بنیان، انجام روال اخذ گواهی دانش بنیان برای متقاضیان از شروع تا پایان

برگزاری تور های صنعتی

 بورسیه تحصیلی

 ارائه گواهی استاندارد از سازمان ملی استاندارد

 ارائه مدارک معادل و ترجمه تخصصی متون و مقالات در تمامی رشته ها

 برگزاری کلاس های متنوع علمی از قبیل رباتیک، برنامه نویسی، کامپیوتر، زبان های تخصصی

 ارائه کارت دانشجویی بین المللی، ارائه کارت عضویت در دهکده دانایی و ....