فروش اختراع در فرابورس

فرابورس ایران در یازدهم خرداد ماه سال 1393 با راه‌اندازی بازار دارایی فکری(فرابورس)، اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری را به یک مسیر مشخص هدایت کرد تا از این رهگذر صاحبان ایده و نوآوری، مخترعان و مبتکران بتوانند در فضایی شفاف و رقابتی، دارایی فکری خود را با قیمت مناسب در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند و از این طریق تامین مالی شوند. از آن زمان تاکنون نیز شش اختراع، دو طرح صنعتی و یک علامت تجاری در این بازار به فروش قطعی رسیده یا مجوز بهره‌بردای از آن برای مدت معین صادر شده است به بیان دیگر، بازار دارایی فکری فرابورس ایران که گامی عملی در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و همچنین بستری برای شفاف‌سازی ابعاد پیچیده حقوق مالکیت معنوی و تکمیل ارتباط حلقه علم و صنعت فراهم می‌کند، تا دانشگاهیان، مخترعان، مبتکران و صاحبان ایده بتوانند در ارتباطی نظام‌مند، ایده‌ها و ابتکارات خود را به مرحله تجاری‌سازی برسانند.

این بازار مزایای بی‌شماری برای صاحبان ایده و سرمایه‌‌گذاران به همراه دارد که ارزش‌گذاری دستاوردهای مخترعان و حمایت مالی برای تشویق به نوآوری، افزایش بهره‌وری تولید با طرح‌های برآمده از تخصص دانش‌پژوهان، حفاظت از حقوق مخترعان در محیط قانونمند بازار سرمایه با توثیق اوراق بهادار، حمایت از حقوق خریدار با ارزیابی کارشناسی طرح و ایده و تعیین قیمت از طریق مکانیزم پیشنهاد و درخواست، از جمله این مزیت‌ها به شمار می‌رود.

اگرچه راه‌اندازی بازار دارایی فکری نخستین حلقه از زنجیره تامین مالی اقتصاد دانش‌بنیان در بازار سرمایه با محوریت فرابورس ایران به شمار می‌رود، اما سال گذشته فرابورس با راه‌اندازی تابلو دانش‌بنیان و رونمایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه برای تکمیل این زنجیره تلاش کرده است.

همچنین در سال 96 دومین رویداد بزرگ استارتاپ‌های مالی ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا با عنوان «فین‌استارز 2017» از سوی فرابورس ایران در دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد تا زمینه‌ساز تقویت هرچه بیشتر ارتباط میان سرمایه‌گذاران و صاحبان استارتاپ‌های مالی در حوزه‌های بازار سرمایه، بانک و بیمه باشد.

افزون بر این تا کنون 5 «ایده بازار» عمومی و تخصصی و چند فستیوال بازار دارایی فکری جهت ارتباط مستقیم مخترعان با سرمایه‌گذاران و معرفی آن‌ها به صاحبان صنایع مختلف با حمایت و همکاری فرابورس ایران برگزار شده است که این حمایت‌ها با هدف افزایش روحیه کارآفرینی و ایده‌پردازی و همچنین ارتباط موثر و شفاف میان ایده‌پردازان و صاحبان صنعت و سرمایه صورت می‌گیرد.


تابلو بازار دارایی فکری فرابورس یا همان بازار ایده یکی از خدماتی است که در سال های اخیر توسط فن بازار ملی ایران با هدف ارائه خدمات به مخترعین ارائه گردیده است اختراعات توسط کارگزاری های فرابورس در تابلو بازار دارایی فکری درج می شود. این اقدام به مخترع در جهت فروش محصولات خود و جذب سرمایه برای اختراعاتش هم داخل ایران و هم خارج از آن کمک شایانی می کند. 

بازار دارايي فكري ساختاري جديد در شبكه تبادل فناوري كشور مي‌باشد كه با هدف عرضه و مبادله مصاديق مالكيت فكري در فضايي شفاف، تخصصي و كارآمد طرح‌ريزي گرديده است. در اين بازار گواهينامه‌هاي ثبت‌اختراع، علائم تجاري، طرح‌هاي صنعتي و غيره بعد از طي فرآيندي مشتمل بر فعاليت‌هايي همچون ارزيابي فني، تهيه طرح تجاري، ارزشگذاري/ قيمت‌گذاري، بازاريابي و غيره و نهايتاً با تأييد كميته عرضه، آگهي گرديده و مورد معامله قرار مي‌گيرد.

اين بازار در سطح كلان با همكاري و تعامل معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و در سطح اجرايي با همكاري شركت فرابورس ايران، پارك فناوري پرديس و سازمان مالكيت صنعتي مورد طراحي و بهره‌برداري قرار گرفته است.