بورسیه تحصیلی

بورس تحصیلی چیست ؟

 بورس تحصيلي کمک هزینه‌ای است که دانشگاه ها ومراکزعلمی یا موسسات خیریه به دانشجویان با  استعداد میدهند تا به هزینه تحصیل این دانشجویان کمک کنند.

دریافت بورسیه یکی از بهترین شیوه ها برای پوشش هزینه های تحصیل در خارج از کشور به شمار می رود.

معمولا دانشجویان تحصیلات تکمیلی ( فوق لیسانس و دکتری ) در بیشتر موارد میتوانند از بورس تحصیلی استفاده کنند و در دوره لیسانس به طور محدود میتوان از بورس تحصیلی استفاده کرد.

کمک هزینه تحصیلی در دوره های تحصیلات تکمیلی به صورت مختلف به دانشجویان اعطا میشود که در کشورهای مختلف متفاوت میباشد. بیشتر دانشگاه ها برنامه بورس را در بودجه های خود گنجانده اند و به دانشجویان برتر بورس تحصیلی اعطا میکنند. معمولا دانشگاه های بهتر و ممتاز دارای بودجه های بالاتر و کمک هزینه های بیشتری نیز هستند. کمک هزینه های تحصیلی به شکلها و با اسمهای مختلفی به دانشجویان اعطا میشود.

 

مدارک مورد نیاز جهت دریافت بورسیه

تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر دولتی کشور

یکی از مهمترین فاکتورهایی که موجب می شود دانشگاهی به یک متقاضی بورس تحصیلی اختصاص دهد انتخاب محل قبلی تحصیل وی است. دانشگاه های هر کشور بر اساس استانداردهای جهانی، دانشگاه های طراز اول و برتر دیگر کشورها را میشناسند و در امتیاز بندی خود برای آن ها امتیاز ویژه ای قائل می باشند.

 

  • داشتن مقاله و طرح های تحقیقاتی

قطعا یکی از فاکتورهای بسیار تاثیر گذار در انتخاب یک فرد برای اختصاص بورس تحصیلی به وی داشتن مقالات داخلی و خارجی آن فرد است. در صورتی که فرد مقاله ای را – مخصوصا مقالات در مجلات معتبر بین المللی – داشته باشند نمره بهتری در این رقابت کسب خواهند کرد.

 

  • ثبت اختراع

در صورتی که فرد اختراعی را در کشور خود و یا دیگر کشورها به ثبت رسانده باشد، این موضوع کمک خوبی به وی در اخذ بورس تحصیلی خواهد داشت.

 

  • معدل

داشتن معدل الف (بالای ۱۷) نیز از دیگر فاکتورهای بسیار تاثیر گذار است. گاهی این سوال پیش می آید که آیا تفاوت معدل در دانشگاه های دولتی و سراسری ایران و دانشگاه های آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و … مورد توجه قرار می گیرد یا خیر؟ و آیا بین معدل کسی که در یک دانشگاه دولتی تحصیل کرده و کسی که در یک دانشگاه آزاد و … تحصیل کرده وجود دارد و برای کسانی که در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده اند امتیازی در این مورد وجود دارد یا خیر. در اینجا باید گفت تفاوت خاصی در این مورد میان این دانشگاه ها وجود ندارد و فرد در هر دانشگاهی که تحصیل کرده باید معدل بالایی داشته باشد تا بتواند کمک هزینه دریافت نماید.

 

  • نمره زبان

داشتن نمره زبان خوب تافل و آیلتس یکی از فاکتورهای بسیار مهم در اخذ بورس تحصیلی است. این نمرات هر چند برای مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است اما به طور کلی تافل بالای ۱۰۰ و آیلتس بالای ۷ مورد نیاز است.

 

  • داشتن توصیه نامه:

گرفتن توصیه نامه های قوی از اساتید و محققان برجسته کمک خوبی در این پروسه می تواند باشد.

 

  • ارتباط گرفتن با یک استاد

این مورد مخصوصا برای دانشجویان متقاضی مقطع دکترا بسیار مهم است. اگر برایتان مقدور است با استادی در دانشگاه ارتباط بگیرید و موضوع تحقیقاتی خود را برای وی ارسال کنید. قطعا اگر موضوع شما به نظرش جالب و نو بیاید که در حیطه تحصیلی وی بوده و قبلا نیز انجام نشده باشد، درخواست بورس و کمک هزینه برای شما از طرف وی به دانشگاه ارائه خواهد شد.

 

  • شرکت در دوره ها، کنفرانس ها، همایش ها و کارگاه های آموزشی: 

اگر فردی مدارکی دال بر شرکت در دوره ها و کنفرانس های علمی، عملی و آموزشی داشته باشد و علاقه خود را به رشته درخواستی وی نشان دهد، این مورد در روند پروسه پذیرش و اخذ بورس تحصیلی وی تاثیر گذار خواهد بود.

 

  • سن متقاضی: 

سن متقاضی برای دوره های تحصیلی مختلف، متفاوت است. برای متقاضی مقطع لیسانس نباید فاصله و گپ طولانی میان دیپلم و درخواست وی برای کارشناسی افتاده باشد مگر اینکه دلیل قانع کننده ای ارائه کند. برای متقاضی کارشناسی ارشد نیز همینطور و نباید فاصله زیادی وجود داشته باشد. اما برای متقاضیان دکترا این موضوع کمی متفاوت است و در صورت داشتن گپ تحصیلی خرده زیادی بر وی نمیتوان گرفت. البته بهتر است که این گپ با کارهای پژوهشی، سابقه کار مرتبط با رشته و … نشان دهده شود.